2EDS8165HXUMA1
2EDS8165HXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: 2EDS8165HXUMA1
  • Package: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series EiceDriver™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Conevo-Key Programmable Not Verified
Driven Configuration Half-Bridge
Channel Type Independent
Number of Drivers 2
Gate Type N-Channel, P-Channel MOSFET
Voltage - Supply 20V
Logic Voltage - VIL, VIH -, 1.65V
Current - Peak Output (Source, Sink) 1A, 2A
Input Type Non-Inverting
Rise / Fall Time (Typ) 6.5ns, 4.5ns
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)