BTM7750GXUMA1
BTM7750GXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: BTM7750GXUMA1
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series TrilithIC™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Half Bridge (2)
Applications DC Motors, General Purpose
Interface Logic
Load Type Inductive
Technology DMOS
Rds On (Typ) 45mOhm LS, 70mOhm HS
Current - Output / Channel -
Current - Peak Output 12A
Voltage - Supply 1.8V ~ 42V
Voltage - Load 1.8V ~ 42V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Features Status Flag
Fault Protection Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)