BTS4130QGAXUMA1
BTS4130QGAXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: BTS4130QGAXUMA1
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Base Product Number BTS4130
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1,000
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 4
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 5.5V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 2.1A
Rds On (Typ) 130mOhm
Input Type Non-Inverting
Features Status Flag
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-DSO-20-32
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)