BTS51802EKAXUMA1
BTS51802EKAXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: BTS51802EKAXUMA1
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Features -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-DSO-14-40-EP
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Base Product Number BTS5180
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Mfr Infineon Technologies
Series PROFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 8V ~ 18V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 1.5A
Rds On (Typ) 330mOhm