CY7C1314KV18-250BZCT
CY7C1314KV18-250BZCT
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY7C1314KV18-250BZCT
  • Package: 165-LBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size 18Mbit
Memory Organization 512K x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Voltage - Supply 1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 165-LBGA
Supplier Device Package 165-FBGA (13x15)
Base Product Number CY7C1314
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B2A
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 1,000
SRAM - Synchronous, QDR II Memory IC 18Mbit Parallel 250 MHz 165-FBGA (13x15)