CY7C1361C-100BGC
CY7C1361C-100BGC
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY7C1361C-100BGC
  • Package: 119-BGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tray
Product Status Obsolete
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size 9Mbit
Memory Organization 256K x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 100 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 8.5 ns
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 119-BGA
Supplier Device Package 119-PBGA (14x22)
Base Product Number CY7C1361
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B2A
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 84
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 9Mbit Parallel 100 MHz 8.5 ns 119-PBGA (14x22)