CY7C1480BV33-250BZI
CY7C1480BV33-250BZI
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY7C1480BV33-250BZI
  • Package: 165-LBGA
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tray
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size 72Mbit
Memory Organization 2M x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 250 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3 ns
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 165-LBGA
Supplier Device Package 165-FBGA (15x17)
Base Product Number CY7C1480
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B2A
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 210
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 250 MHz 3 ns 165-FBGA (15x17)