CY7C1480V33-167AXC
CY7C1480V33-167AXC
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY7C1480V33-167AXC
  • Package: 100-LQFP
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series -
Package Tray
Product Status Active
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size 72Mbit
Memory Organization 2M x 36
Memory Interface Parallel
Clock Frequency 167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.4 ns
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 100-LQFP
Supplier Device Package 100-TQFP (14x20)
Base Product Number CY7C1480
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN 3A991B2A
HTSUS 8542.32.0041
Standard Package 72
SRAM - Synchronous, SDR Memory IC 72Mbit Parallel 167 MHz 3.4 ns 100-TQFP (14x20)