CY8C240093-24LTXI
CY8C240093-24LTXI
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY8C240093-24LTXI
  • Package: 48-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC®1 CY8C24xxx
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, SPI, USB
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.71V ~ 5.5V
Data Converters A/D 1x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-QFN (7x7)
Base Product Number CY8C240093
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 260
M8C PSOC®1 CY8C24xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7)