CY8C28452-24PVXIT
CY8C28452-24PVXIT
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY8C28452-24PVXIT
  • Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V
Data Converters A/D 4x14b; D/A 4x9b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number CY8C28452
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC®1 CY8C28xxx
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 1K x 8
M8C PSOC®1 CY8C28xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-SSOP