CY8C29466-24SXIT
CY8C29466-24SXIT
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: CY8C29466-24SXIT
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series PSOC®1 CY8C29xxx
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor M8C
Core Size 8-Bit
Speed 24MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V
Data Converters A/D 12x14b; D/A 4x9b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number CY8C29466
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.31.0001
Standard Package 1,000
M8C PSOC®1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SOIC