TLD55012QVXUMA1
TLD55012QVXUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: TLD55012QVXUMA1
  • Package: 48-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC, LITIX™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type DC DC Controller
Topology Step-Down (Buck)
Internal Switch(s) No
Number of Outputs 2
Voltage - Supply (Min) 4.5V
Voltage - Supply (Max) 40V
Voltage - Output 55V
Current - Output / Channel -
Frequency 200kHz ~ 700kHz
Dimming Analog, PWM
Applications Automotive
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)