XMC4800F144K1536AAXQMA1
XMC4800F144K1536AAXQMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • CONEVO NO: XMC4800F144K1536AAXQMA1
  • Package: 144-LQFP Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
Parameters
Standard Package 360
Mfr Infineon Technologies
Series XMC4000
Package Tray
Product Status Active
Core Processor ARM® Cortex®-M4
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 144MHz
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
Peripherals DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
Number of I/O 119
Program Memory Size 1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 276K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.13V ~ 3.63V
Data Converters A/D 32x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)