INND-SS40ACG
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-SS40ACG
  • Package: 10-SMD, No Lead
Parameters
Series INND-SS40
RoHS RoHS
Color Amber
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
Wavelength - Peak 612nm
Millicandela Rating 13mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL AMB 10SMD