INND-SS56DRAB
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-SS56DRAB
  • Package: 10-SMD, No Lead
Parameters
Series INND-SS56
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
Wavelength - Peak 660nm
Millicandela Rating 8mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD