INND-TS30DRAG
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-TS30DRAG
  • Package: 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Parameters
Series INND-TS30
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Digit/Alpha Size 0.30" (7.62mm)
Size / Dimension 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 12mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7-SEG 0.3" SGL RED 10DIP