INND-TS40DRCG
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-TS40DRCG
  • Package: 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Series INND-TS40
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Wavelength - Peak 660nm
Millicandela Rating 20mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7-SEG 0.4" SGL RED 10DIP