INND-TS40WAB
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-TS40WAB
  • Package: 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters
Series INND-TS40
RoHS RoHS
Color White
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.40" (10.16mm)
Size / Dimension 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
Wavelength - Peak -
Millicandela Rating 55mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 114mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
DISPLAY 7SEG 0.4" SGL WHT 10DIP