INND-TS56DRCG
  • Manufacturer: Inolux
  • CONEVO NO: INND-TS56DRCG
  • Package: 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Parameters
Series INND-TS56
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.315" D (19.00mm x 12.60mm x 8.00mm)
Wavelength - Peak 660nm
Millicandela Rating 25mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 70mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP