X9116WM8IZ-2.7
X9116WM8IZ-2.7
  • Manufacturer: Intersil
  • CONEVO NO: X9116WM8IZ-2.7
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Parameters
Mfr Intersil
Series XDCP™
Package Tube
Product Status Obsolete
Conevo-Key Programmable Not Verified
Taper Linear
Configuration Potentiometer
Number of Circuits 1
Number of Taps 16
Resistance (Ohms) 10k
Interface Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type Non-Volatile
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Features -
Tolerance ±20%
Temperature Coefficient (Typ) ±300ppm/°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-MSOP
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) 400
RoHS Status ROHS3 Compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 80
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 16 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-MSOP