13030-04MASLB
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: 13030-04MASLB
  • Package: Axial, Can
Parameters
Series DLA
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL