A700W107M002ATE016
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A700W107M002ATE016
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Obsolete
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2V SMD