A700X127M010ATE010
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A700X127M010ATE010
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 4.7 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Series AO-Cap A700
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Part Status Active
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD