A700X567M2R5ATE009
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A700X567M2R5ATE009
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD