A720V477M2R5APE003
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A720V477M2R5APE003
  • Package: 2917 (7343 Metric)
Parameters
Series AO-Cap A720
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 11.69 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 3mOhm
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD