A750BM397M0JAAE020
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A750BM397M0JAAE020
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A750
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V T/H