A750EK277M1AAAE010
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A750EK277M1AAAE010
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 234 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.68 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm
Series A750
Features -
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V T/H