A750MW687M1VAAE018
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A750MW687M1VAAE018
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A750
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 234.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.69 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 35V T/H