A755KS277M1AAAE015
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A755KS277M1AAAE015
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 241 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.82 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V T/H