A758EK477M0JAAE015
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A758EK477M0JAAE015
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A758
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V T/H