A759KS396M1HAAE042
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A759KS396M1HAAE042
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A759
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 81.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.63 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm
CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V T/H