A759MS107M1HAAE031
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A759MS107M1HAAE031
  • Package: Radial, Can
Parameters
Series A759
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 141.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.83 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 31mOhm
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V T/H