A765EN687M0ELAE012
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A765EN687M0ELAE012
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A765
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 2.5 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.3 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V SMD