A765KN108M0GLAE012
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A765KN108M0GLAE012
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 261 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.22 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 4V SMD