A765MU158M1ALAE014
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A765MU158M1ALAE014
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A765
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.4 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 10V SMD