A765MU687M1CLAE018
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A765MU687M1CLAE018
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A765
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 680 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm
CAP ALUM POLY 680UF 20% 16V SMD