A766EB127M0JLAE022
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A766EB127M0JLAE022
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A766
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 128.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.57 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD