A766KE157M1ALAE030
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A766KE157M1ALAE030
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A766
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 150 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 138 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.76 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD