A766KE277M0GLAE022
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A766KE277M0GLAE022
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A766
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 161 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.22 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
CAP ALUM POLY 270UF 20% 4V SMD