A767MU226M2ALAE038
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A767MU226M2ALAE038
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A767
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 112.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 38mOhm
CAP ALUM POLY 22UF 20% 100V SMD