A768EB107M1ELAS036
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A768EB107M1ELAS036
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 62.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.255 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 36mOhm
Series A768
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings AEC-Q200
Features -
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD