A768KS397M1ELAE019
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A768KS397M1ELAE019
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 116.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.325 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm
CAP ALUM POLY 390UF 20% 25V SMD