A768MS277M1GLAS022
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A768MS277M1GLAS022
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A768
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 40 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
CAP ALUM POLY 270UF 20% 40V SMD