A768MS826M1JLAV027
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A768MS826M1JLAV027
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A768, Anti-Vibration
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.520" (13.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 27mOhm
CAP ALUM POLY 82UF 20% 63V SMD