A780MS567M1ELAV022
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: A780MS567M1ELAV022
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series A780
RoHS RoHS
Type Hybrid
Ratings AEC-Q200
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Part Status Active
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.2 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
CAP ALUM POLY HYB 560UF 25V SMD