ALF40C122EG250
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: ALF40C122EG250
  • Package: Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Parameters
Series ALF40
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole, Press-Fit
Package / Case Radial, Can - Press-Fit - 4 Lead
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.93 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 6.51 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 106mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP