ALS80C123QP350
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: ALS80C123QP350
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series ALS80
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 13 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 5.827" (148.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 19.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.8 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW