ALS81C303LM100
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: ALS81C303LM100
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series ALS81
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 12 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 30000 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 21.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.3 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 30000UF 20% 100V SCREW