ALS81H132DF350
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: ALS81H132DF350
  • Package: Radial, Can - Screw Terminals
Parameters
Series ALS81
RoHS RoHS
Ratings -
Impedance 68 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1300 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.504" (12.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency 10.2 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 117mOhm @ 100Hz
CAP ALUM 1300UF 20% 350V SCREW