C0402C102J5HACAUTO
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: C0402C102J5HACAUTO
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series SMD Auto X8R HT150C
RoHS RoHS
Ratings AEC-Q200
Features Low ESL, High Temperature
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 1000 pF
Part Status Active
Applications Automotive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient X8R
CAP CER 1000PF 50V X8R 0402